Skip Navigation

2015 Results

Race Results:

The results for each race will be posted here soon after the running of the event.

Round 1: Wolf’s Pit Fell Race
Winners:
David Archer (DPFR) – 38:44
Bev Cartwright (Matlock) – 42:43
Full Results
Junior Race Winners:
Keayrn Hopley – 09:42
Eve Crownshaw – 10:53
Full Junior Results
.
Round 2: Castleton Fell Race
Winners:
Jonny Crickmore (ShUOC) – 41:30
Olivia Walwyn (Macclesfield) – 48:13
Full Results
Junior Race Winners:
Daniel Soles – 11:15
Eve Crownshaw – 12:51
Full Junior Results
.
Round 3: Accelerate Edale Fell Race
Winners:
Jonny Crickmore (ShUOC) – 34:07
Judith Jepson (DPFR) – 42:33
Full Results
.
Junior Race Winners:
Daniel Soles – 09:24
Eve Crownshaw – 11:00
Full Junior Results
.
Round 4: Great Hucklow Fell Race
Winners:
Jack Ross (Staff Moorlands) and
Mark Burton (Pennine) – 46:48
Caitlin Rice (Glossop) – 53:00
Full Results
Junior Race Winners
Jack Crownshaw – 06:21
Maya McIntyre – 07:38
Full Junior Results
.
Round 5: Salt Cellar Fell Race
Winners:
Tom Saville (DPFR) – 49:34 CR
Helen Elmore (DPFR) – 1:02:19
Full Results
.
Round 6: Longshaw Sheepdog Trials Fell Race
Winners:
Steve Franklin (Totley) – 41:34
Jackie Lee (Eryri) – 50:09
Full Results
.
Round 7: Curbar Commotion Fell Race   
Winners:
Matt Elkington (ShUOC) – 56:57
Ellie Crownshaw (DPFR) – 1:11:03
Full Results
.
Round 8: Windgather Fell Race
Winners:
Stuart Bond (DPFR) – 1:34:35
Olivia Walwyn (Macclesfield) – 1:51:46
Full Results
.
Round 9: Grin ‘n’ Bear It Fell Race
Winners:
Karl Gray (CVFR) – 2:01:32 CR
Megan Wilson (Sheffield Tri Club)
and Sally Fawcett (DPFR) – 2:28:07
Full Results
.

Series Results:

 

The Men: The Ladies:
1st – Matt Elkington
2nd – Steve Franklin
3rd – Mark Burton
.
1st – Holly Martin
2nd – Ellie Crownshaw
3rd – Pat Goodall
.
1st V40 – Mark Burton
2nd V40 – Austin Frost
.
1st V40 – Fiona Jeffries
2nd V40 – Gayle Gamble
.
1st V50 – Andy Barnett
.
1st V50 – Elaine Fleuriot
.
1st V60 – Keith Holmes
.
1st V60 – Pat Goodall
.
   

 

 

Also congratulations the select few who completed every race in the 2015 series to earn the True Grit award!
– Thomas Beaumont
– Kieron Brice
– Simon Conroy
– Gail Gamble
– Roz Massey
– Jon Osborne

Final Gritstone Series results:
Men’s Series Results
and Women’s Series Results

Also final Gritty Series results:
Over 10’s Series Results and Under 10’s Series Results

Events

7th June Castleton Fell Race
9th June Accelerate Edale Fell Race
26th June Hope Wakes Fell Race
7th July Great Hucklow Fell Race
2nd August Salt Cellar Fell Race
31st August Longshaw Sheepdog Trials Fell Race

Event Details